A survey is conducted by the American Automobile Association to investigate the
ID: 3174926 • Letter: A
Question
A survey is conducted by the American Automobile Association to investigate the
daily expense of a family of four while on vacation. Suppose that a sample of 64 families of four
vacationing at Niagara Falls resulted in sample mean of $252.45 per day and a sample standard
deviation of $74.50.
a. Develop a 95% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of
four visiting Niagara Falls.
b. What is the difference between problem 1 and problem 2?
Please show work! Thank you
Explanation / Answer
Solution:-
a) We have, s = $74.50, X-bar = $252.45, = 1-0.95 = 0.05
Z (/2) = Z (0.05/2)
= Z (0.025)
= 1.96
95% confidence interval is given by:-
X-bar ± Z (/2)*/n
=>252.45 ± 1.96*74.50/65
=>252.45 ± 1.96*9.24
=>252.45 ± 18.11
=>234.34, 270.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.