The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States
ID: 3175401 • Letter: T
Question
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was based on a sample of 41 persons who had been involved in car crashes and that the population standard deviation is sigma = $550. What is the margin of error for a 95% confidence interval? What would you recommend if the study required a margin of error of $150 or less? The input in the box below will not be graded, but may be reviewed and considered by your instructor.Explanation / Answer
Now the margin of error is given as
Z* sigma/sqrt(n) , where sigma is population standard deviation , n is sample size and Z is the multiplier
so using the z table for 95% confidence we get the value as 1.96
putting the values in the given formula above
we get the value as
1.96*550/sqrt(41) = 168.35
now if we want the margin of error to decrease for the given SD and confidence interval , using the equation again
where MOE = 150 , we can solve for N as
1.96*550/sqrt(N) = 150
(1.96*550/150)^2 = N
so N = 51.64 = 52 approx , hence the sample size must be increased to 52 from 41 to get the desired level of MOE
Hope this helps
Rate, if like !!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.