Statistics Please show all work. The results of an accelerated test for the life
ID: 3175517 • Letter: S
Question
Statistics Please show all work. The results of an accelerated test for the lifetime of a lithium-ion battery are: time-to-failure (hours): 4.83, 4.60, 4.87, 5.23, 4.72, 5.33, 5.02, 4.85, 4.72, 5.08 Perform a point estimate hypothesis test (P = 5%) to determine if the sample justifies the statement that mu > 4.8 hours. State your conclusion on the time-to-failure. Perform a 95% confidence interval hypothesis test to determine if the sample justifies the statement that n > 4.8 hours. State your conclusion on the time-to-failure. Perform a point estimate hypothesis test (P = 5%) to determine if the sample justifies the statement that a2 = 0.03. State your conclusion on the time-to-failure variance. Perform a 95% confidence interval hypothesis test to determine if the sample justifies the statement that a = 0.1. State your conclusion on the time-to-failure variance.Explanation / Answer
Part a
H0: µ = 4.8 versus Ha: µ > 4.8
(One tailed test – right tailed test)
t = (Xbar - µ) / [SD/sqrt(n)]
Xbar = 4.925
µ = 4.8
SD = 0.235100451
n = 10
df = n – 1 = 9
t = (4.925 – 4.8) / [0.235100451/sqrt(10)]
t = 1.6813
P-value = 0.0635
Alpha value = 0.05
P-value > Alpha value
So, we do not reject the null hypothesis
We conclude that there is no sufficient evidence to claim that the population mean for time to failure is more than 4.8 hours.
Part b
We are given
Sample Standard Deviation = 0.235100451
Sample Mean = 4.925
Sample Size = 10
df = n – 1 = 9
Confidence Level = 95%
Critical t value = 2.2622
Confidence interval = Xbar -/+ t*SD/sqrt(n)
Confidence interval = 4.925 -/+ 2.2622*0.2351/sqrt(10)
Confidence interval = 4.925 -/+ 0.1682
Lower limit = 4.925 – 0.1682
Lower limit = 4.76
Upper limit = 4.925 + 0.1682
Upper limit = 5.09
The value 4.8 is lies between the confidence interval 4.76 and 8.09, so we do not reject the null hypothesis.
We conclude that there is no sufficient evidence to claim that the population mean for time to failure is more than 4.8 hours.
Part c
H0: 2 = 0.03 versus Ha: 2 0.03
We are given
Level of significance = alpha = 0.05
Sample size = n = 10
Degrees of freedom = n – 1 = 9
Sample standard deviation = 0.055272
Test statistic = Chi square = [(n – 1)*S2]/2
Test statistic = Chi square = [(10 – 1)*0.055272^2]/0.03^2
Test statistic = Chi square = 0.9165
P-value = 0.0004
Alpha value = 0.05
P-value < Alpha value
So, reject the null hypothesis
We conclude that there is insufficient evidence that the population variance is 0.03.
Part d
H0: 2 = 0.03 versus Ha: 2 0.03
Formula for confidence interval is given as below:
[(n – 1)*S2]/ 2alpha/2 < 2 < [(n – 1)*S2]/ 21 - alpha/2
We are given
Sample size = n = 10
S = 0.055272
Lower Chi-Square Value = 2.7004
Upper Chi-Square Value = 19.0228
[(10 – 1)*0.055272^2]/ 19.0228 < 2 < [(10 – 1)*0.055272^2]/ 2.7004
0.0014 < 2 < 0.0102
Value 0.03 is not belongs to above confidence interval, so we reject the null hypothesis.
We conclude that there is insufficient evidence that the population variance is 0.03.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.