Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A psychology student is about to graduate and is beginning to apply to jobs. Giv

ID: 3175948 • Letter: A

Question

A psychology student is about to graduate and is beginning to apply to jobs. Given her GPA and internship experience, she estimates a 30% chance of being offered a job for each application she submits. She is trying to decide how many jobs she should apply for. (This is dealing with binomial probability, please show step by step.)

-If she were to apply to 5 jobs, how many offers should she expect to receive? Hint: Think in terms of advantages. If she were to repeat the experiemnt of applying to 5 jobs, what is the long term average offers per experiement she would receive?

-The same student has decided she wants to be 95% sure she gets a job offer from at least one company. How many jobs should she apply for to ensure a 95% chance of at least one job offer? Hint: Treat this as an "at least one" probability question, and use trial and error. Start low, and increase the number of applications until the probability is 95% or greater.

Explanation / Answer

1)here number of jobs she is supposed to get =np=5*0.3=1.5

2)let she applies for n number of jobs

hence probabilty of getting at least one job =1-P(getting none job) =1-(0.7)n

as above should be equal or greater then 0.95

hence 1-(0.7)n >=0.95

0.05>=(0.7)n

taking log on both sides and solving

n>8.399

hence least value of n=9

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote