An exponential probability distribution has lambda equal to 16 customers per hou
ID: 3176023 • Letter: A
Question
An exponential probability distribution has lambda equal to 16 customers per hour. Find the following probabilities. a) What is the probability that the next customer will arrive within the next 3 minutes? b) What is the probability that the next customer will arrive within the next 45 seconds? c) What is the probability that the next customer will arrive within the next 7 minutes? d) What is the probability that the next customer will arrive within the next 17 minutes? a) The probability that the next customer will arrive within the next 3 minutes is. b) The probability that the next customer will arrive within the next 45 seconds is. c) The probability that the next customer will arrive within the next 17 minutes is. d) The probability that the next customer will arrive within the next 17 minutes is .Explanation / Answer
Solution: We are given that , random variable t = time between next customer will arrive follows an exponential distribution with rate per hour = = 16 customer hour = 16 customer per 60 minutes.
Hence rate per minute = = 16 / 60 ( we use this conversion, since all parts are asked in Minutes)
Part a) We have to find : The probability that next customer will arrive within the next 3 minutes
That is , we have to find : P( T 3 ) =.................?
Distribution function for Exponential distribution with rate parameter is given by :
Ft(T) = P( T t ) = 1 - e -t
Thus , P( T 3 ) = 1 - e -3 * (16/60)
= 1 - e - 48/60
= 1 - e - 0.8
= 1 - 0.4493
P( T 3 ) = 0.5507
Thus , the probability that next customer will arrive within the next 3 minutes is 0.5507 .
Part b) We have to find : The probability that next customer will arrive within the next 45 minutes
That is , we have to find : P( T 45 ) =.................?
Thus , P( T 45 ) = 1 - e -45 * (16/60)
= 1 - e - 720 /60
= 1 - e - 12
= 1 - 0.000006
P( T 45 ) = 0.999994 = 1.0000
Thus , the probability that next customer will arrive within the next 45 minutes is 1.0000.
Part c) We have to find : The probability that next customer will arrive within the next 7 minutes
That is , we have to find : P( T 7 ) =.................?
Thus , P( T 7 ) = 1 - e -7 * (16/60)
= 1 - e - 112/60
= 1 - e - 1.8667
= 1 - 0.1546
P( T 7 ) = 0.8454
Thus , the probability that next customer will arrive within the next 7 minutes is 0.8454.
Part d) We have to find : The probability that next customer will arrive within the next 17 minutes
That is , we have to find : P( T 17 ) =.................?
Thus , P( T 17 ) = 1 - e -17 * (16/60)
= 1 - e - 272 /60
= 1 - e - 4.5333
= 1 - 0.0107
P( T 17 ) = 0.9893
Thus , the probability that next customer will arrive within the next 17 minutes is 0.9893.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.