Albert and Paul are on the school baseball team. Albert has a batting average of
ID: 3176821 • Letter: A
Question
Albert and Paul are on the school baseball team. Albert has a batting average of .4, and Paul has a batting average of .3. That means that Albert gets a hit 40% of his at bats and Paul gets a hit 30% of his times at bat. What is the probability that both Albert and Paul are able to get hits their first time at bat? AND What is the probability that Albert or Paul are able to get hits their first time at bat? ( for the first part of the answer we keep getting is 70%, some are saying 12% but both might be wrong. The second part talks about Albert or Paul as opposed to both.)
Explanation / Answer
Probability that Albert gets a hit at his bats, P(A) = 0.4
Probability that Paul gets a hit at his bats, P(B) = 0.3
These events are independent.
The probability that both Albert and Paul are able to get hits their first time at bat, P(A and B) = P(A)*P(B)
P(A and B) = 0.4*0.3 = 0.12
The probability that Albert or Paul are able to get hits their first time at bat,
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B)
P(A or B) = 0.4 + 0.3 - 0.12 = 0.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.