A survey found that women\'s heights are normally distributed with mean 63.7in a
ID: 3176983 • Letter: A
Question
A survey found that women's heights are normally distributed with mean 63.7in and standard deviation 2.3in. A branch of the military requires women's heights to be between 58 in and 80 in.
a) what percent of women meet the height requirement? ______ % (round to TWO decimal places as needed)
b) If this branch of the military changes the height requirements so that all women are eligible except the shortest 1% and the tallest 2%, what are the new height requirements? Women's heights to be at least _____inches and at most _____inches. (round to ONE decimal place as needed)
please circle, highlight, or put in bold the correct answer for a and b. please make it clear what the exact answer is that I should put in the blanks.
Explanation / Answer
Mean is 63.7 and SD is 2.3
a) P(58<x<80) =P((58-63.7)/2.3<z<(80-63.7)/2.3)=P(-2.48<z<7.09)=P(z<7.09)-(1-P(z<2.48))
from normal distribution table it gives 1-(1-0.9934)=0.9934
b) For the bottom 1% we need to look at the z at 0.99 which is actually 2.33 so for bottom 1% it is -2.33
thus x=63.7-2.33*2.3 =58.34
For tallest 2% we need to find the z at 0.98 i,e 2.06
thus x=63.7+2.3*2.06 =68.438
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.