17) Assume that a simple random sample has been selected from a normally distrib
ID: 3177102 • Letter: 1
Question
17)
Assume that a simple random sample has been selected from a normally distributed population and test the given claim. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. A simple random sample of 25 filtered 100 mm cigarettes is obtained, and the tar content of each cigarette is measured. The sample has a mean of 18.6 mg and a standard deviation of 3.71 mg. Use a 0.05 significance level to test the claim that the mean tar content of filtered 100 mm cigarettes is less than 21.1 mg, which is the mean for unfiltered king size cigarettes. What do the results suggest, if anything, about the effectiveness of the filters? What are the hypotheses? A. H_0: mu = 21.1 mg H_1: mu 21.1 mg H_1: muExplanation / Answer
hypothesis: option A is correct
std error =std deviation/(n)1/2 =3.71/(25)1/2 =0.742
hence test stat t=(X-mean)/std error =(18.6-21.1)/0.742=-3.369
p value =0.0013
as p value is lower then 0.05 level we reject null hypothesis, and conclude that tar content is less then 21.1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.