Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The table below summarizes 335 school employees from three different regions tha

ID: 3177444 • Letter: T

Question

The table below summarizes 335 school employees from three different regions that attended a training session. An employee is selected at random .What is the probability that they are a teacher or an administrator? 0.092 0.847 0.260 0.91. A recent poll of 200 high school athletes revealed that 118 played football and 45 played baseball.14 reported playing both football and baseball. If one of these is athletes is randomly selected, what is the probability that they played football or baseball? Leave your answer as a number between 0 and 1.Round to decimal places.

Explanation / Answer

3) probabilty that person is teacher or administrator =(87+70+126+8+7+10)/335=0.9194

4)people play football=N(F)=118

playing baseball =N(B)=45

total player who played football or baseball =118+45-14 =149

hence probabilty =149/2000 =0.745

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote