With regard to the course of Statistics, of the Polytechnic Institute of Barcelo
ID: 3177695 • Letter: W
Question
With regard to the course of Statistics, of the Polytechnic Institute of Barcelos Cock, it is known that 65% of students effectively study the curricular unit. Of these, it is known that 20% actively complain of this course. It is known that 65% of students, who do not study, also complain actively in the course. a) Find the probability of, selecting a student at random from the course, he actively complain of this course. b) Knowing that a student does not actively complain about the course, what is the probability that he did not study for this course?Explanation / Answer
a)
P(complain) = P(studies actively)*P(complain/studies actively) +P(do not study)*P(complain/do not study)
= 0.65*0.2+0.35*0.65 = 0.3575
b)
P(does not actively complain) = P(studies actively)*P(does not actively complain/studies actively) +P(do not study)*P(does not actively complain/do not study) = 0.65*0.8+0.35*0.35 = 0.6425
P(did not study the course/does not actively complain)
= P(did not study the course and does not actively complain)/P(does not actively complain)
= 0.35*0.35/0.6425 = 0.19066
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.