A certain professor always seeks to have a curve inline with university standard
ID: 3177947 • Letter: A
Question
A certain professor always seeks to have a curve inline with university standards. At his new university, the grade distribution across all courses is 45% A's, 35% B's, 18% C's and 2% NCs. In this professor's classes, the whole grade for the course is determined by a final exam of 218 points that has a historical distribution with a mean of 176 points and SD of 16.
What percentage of exam points does a student need to achieve the historical mean? Show all work. What should the numerical cut-off's of the course be? Justify by showing work. Evaluate these cut-offs in terms of the percentage of points earned on the exam.
Do these cut-offs match your intuition about what grades mean? Please provide an explaination.
Explanation / Answer
Given,
The grade distribution 45% A's, 35% B's, 18% C's and 2% NCs
Exam points = 218
mean = 176
standard deviation = 16
For a normal distribution, percentage of exam points does a student need to achieve the historical mean
176/218 * 100 = 0.807*100 = 80.7%
The distribution lies bewteen upper and lower control limits of normal distribution
If A,B,C are considered as passing
Since last 2% is considered as NCs
p(Z) = 0.02
Z score is = -2.05 (from Z table)
Z = (X-U)/s
-2.05 = ( X - 176) / 16
X = 176 - 32.8
= 153.2
So, the person should score minimum 153.2 inorder to pass
153.2/ 218 * 100 = 70.3
yes the grades that are prepared As, Bs, Cs, NCs are for the people whose marks distribution is normally distribution with mean = 176 abd SD = 16, but the actual percentage of pass and actual percentage of A doesnot have a big difference
Getting an average mark impiles scoring 80%, passing the test implies scoring 70% is likely to not scaled so closed in real situations
Hence the standard deviation should be large
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.