The chance of winning a lottery game is 1 in approximately 25 million. Suppose y
ID: 3177950 • Letter: T
Question
The chance of winning a lottery game is 1 in approximately 25 million. Suppose you buy a $1 lottery ticket in anticipation of winning the $6 million grand prize. Calculate your expected net winnings for this single ticket. Interpret the result. Find u-E(x). Round to the nearest hundredth as needed. Do not include the symbol in your answer) Interpret the result, Choose the correct answer below. Your average (1) for a large number of games would be per game. (Round to the nearest hundredth as needed.) losses winnings.Explanation / Answer
The probability of winning a lottery game = 1/ 25 million
Expected net winnings = probability of win * win amount + probability of loss * (-lottery amount)
= 1/ 25 million * 6 million + (1- 1/ 25 million) * (-1) = 6/25 - 1 (Assuming (1- 1/ 25 million) nearly equal to 1)
= -19/25 = -0.76
As, it is negative, there will be average loss per game.
Your average (1) losses for a large number of games would be $ 0.76 per game.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.