The lengths of a certain component are normally distributed with a mean of 250 m
ID: 3178158 • Letter: T
Question
The lengths of a certain component are normally distributed with a mean of 250 mm and a standard deviation of 0.6 mm. Four of the components are joined end-to-end and fitted into a slot.
1) If the slots have length 1002.5 mm, what proportion of the time will four randomly selected components be able to fit into the slot?
2) Suppose that the lengths of the slots are normally distributed with a mean of 1002.5 mm and a standard deviation of 0.4 mm. What proportion of the time will four randomly selected components be able to fit into the slot?
Explanation / Answer
Lenght of a certain componenet are normally distributed with mean = 250 mm and standered deivation = 0.6 mm
four of the components are fitted into a slot
(1) slots have length = 1002.5 mm
Mean length of the 4 componets = 4 * 250 = 1000 mm
standard deviation for 4 slots = sqrt ( 4 * 0.62) = 1.2 mm
So slots have length = 1002.5 mm
Z- value = (1002.5 - 1000)/1.2 = 2.0833
so P ( X< 1002.5; 1000; 0.6) = 0.9813 ( from Z - table)
so 98.13 % time, randonmly selected components be able to fit into the slot.
(2) Here length of slots are 1002.5 mm and with standerd deviation = 0.4 mm
so pooled standerd deviation betwen 4 components and the slot = sqrt ( 1.22 + 0.42) = 1.265
so Z - value = ( 1002.5 - 1000) / 1.265 = 1.9762
so Calculating P - value from Z - value P ( X< 1002.5 ; 1000; 1.2) = 0.9759
so it will be 97.59 % time that four randomly selected components be able to fit into the slot.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.