A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3178444 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 419 green peas and 142 yellow peas. Use a 0.05 significance level to test the claim that under the same circumstances, 26 % of offspring peas will be yellow. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution.
Explanation / Answer
Here H0: p=0.26 vs H1: p not equal to 0.26
Estimate p=142/419=0.34
So SE(p)=sqrt(p(1-p)/n)=sqrt(0.26*0.74/419)=0.02143
So z=(p-p0)/SE(p0)=3.73
The P-Value is 0.000191.
As p value is < alpha so we reject Ho. Hence p is not 0.26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.