Suppose the average waiting time for a customer\'s call to be answered by a comp
ID: 3179024 • Letter: S
Question
Suppose the average waiting time for a customer's call to be answered by a company representative is five minutes. (a) Find the probability that a call is answered during the first minute. (b) Find the probability that a customer waits more than five minutes to be answered. (a) We are given that the mean of the exponential distribution is mu = 5 min and so, from the result of Example 3, we know that the probability density function is f(t) = {0 if t 5) = integral^infinity_5 f(t) dt = integral^infinity_5 0.2e^-t/5 dt = lim_x rightarrow infinity integral^x_5 0.2e^-t/5 dt = lim_x rightarrow infinity (e^-1 - e^-x/5) = 1/e almostequalto 0.368 About 37% of customers wait more than five minutes before their calls are answered. Find the median waiting time for a phone call to the company described in this example. () ______ minExplanation / Answer
here as we get from above that CDF=P(T<t)=1-e-t/5
hence median will occur at t for P(T<t)=0.5=1-e-t/5
e-t/5 =0.5
taking log on both sides and solving
t=-5*log(0.5) =3.47 minutes
please revert
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.