A hospital researcher wishes to estimate the mean weight of full-term newborns.
ID: 3180622 • Letter: A
Question
A hospital researcher wishes to estimate the mean weight of full-term newborns. A random sample of 13 full-term newborns had a mean birthweight of 7.3 pounds with a standard deviation of 2.2 pounds. Compute a 95% confidence interval for the mean weight of all full-term newborns.
Suppose the national average birthweight of full-term newborns is 9 pounds. Does evidence suggest that the mean birthweight amongst the newborns in the study above is lower? Conduct the appropriate hypothesis test, report a p value and interpret.
Explanation / Answer
sample mean = 7.3 and std. dev. = 2.2
For 95% CI, t-value for 12 degrees of freedom is 2.179
lower limit = 7.3 - 2.179*2.2/sqrt(13) = 5.9704
upper limit = 7.3 + 2.179*2.2/sqrt(13) = 8.6296
Below are the null and alternate hypothesis
H0: mu >= 9
H1: mu < 9
value of test statistics, t = (7.3 - 9)/(2.2/sqrt(13)) = -2.7861
p-value = 0.008232
As p-value is less than significance level of 0.05, we reject the null hypothesis.
This means evidence suggests that the mean birth weight amongs the newborns in the study is lower.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.