The latest available data showed health expenditures were $8086 per person in th
ID: 3180810 • Letter: T
Question
The latest available data showed health expenditures were $8086 per person in the United States or 17.6% of gross domestic product (Centers for Medicare & Medicaid Services website, April 1, 2012). Use $8086 as the population mean and suppose a survey research firm will take a sample of 100 people to investigate the nature of their health expenditures. Assume the population standard deviation is $2500. a. Show the sampling distribution of the mean amount of health care expenditures for a sample of 100 people. b. What is the probability the sample mean will be within plusminus $200 of the population mean? c. What is the probability the sample mean will be greater than $9000? If the survey research firm reports a sample mean greater than $9000, would you question whether the firm followed correct sampling procedures? Why or why not?Explanation / Answer
a) here sampling distribution will be normal as n>30
with mean =8086
and std error=std deviation/(n)1/2=250
b)P(8086-200<X<8086+200)=P(-200/250<Z<200/250)=P(-0.8<Z<0.8)=0.7881-0.2119 =0.5763
c) P(X>9000)=1-P(X<9000)=1-P(Z<(9000-8086)/250)=1-P(Z<3.668)=1-0.9999=0.0001
Yes we need to question as probaility of that happening is very less and we may doubt that mean should be greater then 8086
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.