24. An organization wants to have some merchandise produced that will promote it
ID: 3180954 • Letter: 2
Question
24. An organization wants to have some merchandise produced that will promote its cause a an upcoming event. From previous experience, the organization believes that that 35% o event patrons will purchase the merchandise. A promoter for the organization claims that this percentage is not accurate. At a recent event, 60 randomly selected patrons were surveyed, and 18 of those patrons indicated that they would purchase the merchandise. With 90% confidence, is there sufficient evidence to suggest that the percentage of patrons who would purchase the merchandise is different than 35%? Use the step-by-step process for Include the process of determining the test statistic and corresponding p-value as part of your hypothesis test. (If an approximate p-value cannot be determined from the Z cumulative probability table, use bracketing in the t probability table to estimate the p-value range.)Explanation / Answer
n = 60, p = 0.35, q = 1-p = 0.65, k = 18(occurrence of the desired output)
H0 : p = p0 = 0.35 HA : p 0.35
mean = np = 60*0.35 = 21
variance = npq = 13.65
standard deviation = sqrt(variance) = 3.6946
P(
z = ((K - np) ± 0.5) / npq
z = ((18 - 21) + 0.5) / 13.65
z = -0.676665
p-value for = 0.1
p = 0.249*2, doubling this for a two tailed test, p = 0.498
Fail to reject the null hypothesis
CI is given by
]
CI = (0.3 + 1.645*sqrt(0.3*0.7/60), 0.3 - 1.645*sqrt(0.3*0.7/60)
=(0.397, 0.203)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.