A company is considering two investment projects whose present values are descri
ID: 3181044 • Letter: A
Question
A company is considering two investment projects whose present values are described as follows: NPW(8%)= 18 X+ 7.5 XY, where X and Y are statistically independent discrete random variables with the following distributions: Compute the mean and variance of the NPW for project 1 (NPW_1), Identify the joint outcome (s) by the pair of NPW values (NPW_1 = ? and NPW_2 = ?) such that Project 2 is considered better than Project 1. Note there is a total of 4 possible NPW_1 values and four given NPW_2 values. Therefore, you have a total of 16 different pairs of NPW values. Calculate the probability that Project 1 is better than Project 2?Explanation / Answer
NPV(8%) represents net present value with getting 8% profit.
NPV = 18x+ 7.5 xy
Mean of NPV can be calculated by multiplying the probabilty of the event with its value and fitting it into the equation.
= [18*0.55*20+7.5*0.55*20*0.3*10]+1[8*0.55*20+7.5*0.55*20*0.7*20]+[18*0.45*40+7.5*0.45*40*0.3*10]+[18*0.45*40+7.5*0.45*40*0.7*20]
=445.5+1243+729+2214
= $4631.5
this is mean NPV for project 1
value for variable x event 1, variable y event 1
=18*20+7.5*20*10
1860
variance for this case = (4631.5 - 1860) = 7681212
value for variable x event 1, variable y event 2
=18*20+7.5*20*20
=3360
variance for this case = (4631.5 - 3360)2 =
value for variable x event 2, variable y event 1
=18*40+7.5*40*10
3720
variance for this case = (4631.5 -3720)2 =
value for variable x event 2, variable y event 2
=18*40+7.5*40*20
=6720
variance for this case = (4631.5 - 6720)2 = 4361832
total variance = sum of variances in all four cases =
14490589
830832.3Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.