As an aid to the establishment of personnel requirements, the director of a hosp
ID: 3181076 • Letter: A
Question
As an aid to the establishment of personnel requirements, the director of a hospital wishes to estimate the mean number of people who are admitted to the emergency room during a 24-hour period. The director randomly selects 64 different 24-hour periods and determines the number of admissions for each.
For this sample, sample mean = 19.8 and sample standard deviation = 5
Create a 95% Confidence Interval for the expected number of admissions for a 24-hour period.
What formula will be used for the confidence interval?:
What is the degrees of freedom?: What is the t-coefficient?:
What is the sample mean?:
What is the sample standard deviation?:
What is the standard error?:
What is the Lower Bound of the Confidence Interval?:
What is the Upper Bound of the Confidence Interval?
What does the Confidence Interval Represent?:
Explanation / Answer
Answers
Formula
Let X = number of people who are admitted to the emergency room during a 24-hour period.
We assume X ~ N(µ, 2).
100(1 – ) % confidence interval for µ when 2 is unknown is: {Xbar ± (s/n)(t/2)}, where
Xbar = sample mean,
= population standard deviation,
s = sample standard deviation,
n = sample size and
t/2 = upper (/2) % point of t-Distribution with (n - 1) degrees of freedom..
t-coefficient (or what is popularly termed as critical t)
is the upper upper (/2) % point of t-Distribution with (n - 1) degrees of freedom
In the given question, = 5% and n = 64 and critical t = upper 2.5% point of t-distribution with degrees of freedom 63, = 1.998 [obtained using Excel Function – can also be directly read off from Standard Statistical Tables]
Degrees of freedom: is n – 1 = 64 – 1 = 63
Sample mean: = 19.8 (Xbar)
Sample standard deviation: 5 (s)
Standard error: s/n = 5/8
Substituting all the values in the formula, 95% Confidence Interval for mean number of people who are admitted to the emergency room during a 24-hour period is:
19.8 ± (5/8)(1.998) = 19.8 ± 1.249
Lower Bound of the Confidence Interval: 18.551
Upper Bound of the Confidence Interval: 20.049
What does the Confidence Interval Represent?:
It represents the range within which the population mean is expected to lie with 95% confidence. In physical terms, CI = 19.8 ± 1.249 => there is just 5% chance that the population will lie below 18.551 or above 20.049
DONE
[Additional Inputs: If the population standard deviation is known, in the fomula, just replace s by and t by Z]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.