Suppose that a researcher, using data on class size (CS) and average test scores
ID: 3181587 • Letter: S
Question
Suppose that a researcher, using data on class size (CS) and average test scores from 106 third-grade classes, estimates the OLS regression Test Score = 546.420 + (-6.1110) times CS, R^2 = 0.11, SER = 12.1. A classroom has 23 students. The regression's prediction for that classroom's average test score is (Round your response to two decimal places.) Last year a classroom had 20 students, and this year it has 24 students. The regression's prediction for the change in the classroom average test score is (Round your response to two decimal places.) The sample average class size across the 106 classrooms is 22.47. The sample average of the test scores across the 106 classrooms is (Round your response to two decimal places.) The sample standard deviation of test scores across the 106 classrooms is (Round your response to one decimal place.)Explanation / Answer
1) Test score= 546.420 - 6.1110 * 23 = 405.87
2) Change n classroom average test score across years = ((546.420 - 6.111* 24) - ((546.420 - 6.1110 * 20)) = -6.1110*4 = -24.44
3) Average of test scores = 546.420 - 6.110*22.47 = 409.13
4) Standard Deviation =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.