Consider the following hypotheses: H0: 70.1 HA: > 70.1 A sample of 31 observatio
ID: 3182340 • Letter: C
Question
Consider the following hypotheses: H0: 70.1 HA: > 70.1 A sample of 31 observations yields a sample mean of 71.1. Assume that the sample is drawn from a normal population with a known population standard deviation of 5.7. Use Table 1. a. Calculate the p-value. (Round "z" value to 2 decimal places.) p-value b. What is the conclusion if = 0.05? Reject H0 since the p-value is greater than . Reject H0 since the p-value is smaller than . Do not reject H0 since the p-value is greater than . Do not reject H0 since the p-value is smaller than . c. Calculate the p-value if the above sample mean was based on a sample of 136 observations. (Round "z" value to 2 decimal places.) p-value d. What is the conclusion if = 0.05? Reject H0 since the p-value is smaller than . Reject H0 since the p-value is greater than . Do not reject H0 since the p-value is smaller than . Do not reject H0 since the p-value is greater than .
Explanation / Answer
(a)
Data:
n = 31
= 70.1
s = 5.7
x-bar = 71.1
Hypotheses:
Ho: 70.1
Ha: > 70.1
Decision Rule:
= 0.05
Critical z- score = 1.644853627
Reject Ho if z > 1.644853627
Test Statistic:
SE = s/n = 5.7/31 = 1.023750222
z = (x-bar - )/SE = (71.1 - 70.1)/1.02375022155262 = 0.98
p- value = 0.164333899
(b) Do not reject H0 since the p-value is greater than
(c)
Data:
n = 136
= 70.1
s = 5.7
x-bar = 71.1
Hypotheses:
Ho: 70.1
Ha: > 70.1
Decision Rule:
= 0.05
Critical z- score = 1.644853627
Reject Ho if z > 1.644853627
Test Statistic:
SE = s/n = 5.7/136 = 0.488770968
z = (x-bar - )/SE = (71.1 - 70.1)/0.48877096765615 = 2.05
p- value = 0.020380742
(d) Reject H0 since the p-value is smaller than .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.