Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter or pg/m
ID: 3182375 • Letter: L
Question
Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter or pg/m^3) in the air. The EPA has established an air quality standard for lead of 1.5 mu g/m^3. The measurements shown below were recorded at a building on different days. Use the given values to construct a 95% confidence interval estimate of the mean amount of lead in the air. IS there anything about this data set suggesting that the confidence interval might not be very good? 5.40 1.00 0.43 0.82 0.69 1.00 What is the confidence interval for the population mean mu ? mu g/m^3Explanation / Answer
from above std error =std deviation/(n)1/2 where n=6
=0.7736
for (n-1=5) degree of freedom and 95% CI, t= 2.5706
hence confidence interval =sample mean -/+ t*std errror =-0.432 ; 3.545
please revert for this,as lower CI is negative, we can not assume that above data is normal
X 5.4 1 0.43 0.82 0.69 1 mean 1.5567 std deviation 1.8949Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.