Because of variability in the manufacturing process, the actual yielding point o
ID: 3182855 • Letter: B
Question
Because of variability in the manufacturing process, the actual yielding point of a sample of mild steel subjected to increasing stress will usually differ from the theoretical yielding point. Let p denote the true proportion of samples that yield before their theoretical yielding point. If on the basis of a sample it can be concluded that more than 20% of all specimens yield before the theoretical point, the production process will have to be modified.
(a) If 12 of 44 specimens yield before the theoretical point, what is the P-value when the appropriate test is used? (Round your answer to four decimal places.)
P-value =
(b) If the true percentage of "early yields" is actually 50% (so that the theoretical point is the median of the yield distribution) and a level 0.01 test is used, what is the probability that the company concludes a modification of the process is necessary? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
Below are the null and alternate hypothesis
H0: p <= 0.2
H1: p > 0.2
pcap = 12/44 = 0.2727
value to test statistics
z = (0.2727 - 0.2)/sqrt(0.2*0.8/44) = 1.2056
p-value = 0.114
(B)
if pcap = 0.5
value to test statistics
z = (0.5 - 0.2)/sqrt(0.2*0.8/44) = 4.97
p-value = 0
As p-value is less than 0.01, we reject null hypothesis and there is need to modify the process.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.