For this problem, carry at least four digits after the decimal in your calculati
ID: 3182941 • Letter: F
Question
For this problem, carry at least four digits after the decimal in your calculations. Answers may vary slightly due to rounding.
A random sample of medical files is used to estimate the proportion p of all people who have blood type B.
(a) If you have no preliminary estimate for p, how many medical files should you include in a random sample in order to be 85% sure that the point estimate p will be within a distance of 0.04 from p? (Round your answer up to the nearest whole number.)
______ medical files
(b) Answer part (a) if you use the preliminary estimate that about 15 out of 90 people have blood type B.
______ medical files
Explanation / Answer
a)
The margin of error is 0.04
Because the proportions are not given, we have to assume that p equals 0.5
Therefore, 1-p equals 0.5
1-85%=15%
15%/2= 7.5%
Invnorm (0.075, 0, 1) =-1.44
The z value is 1.44 according to the 85% confidence level.
Since,
Margin of error, E = z* sqrt (pq/n)
When all of this is in the formula and solve for n we get,
n = (z/E) ^2 *P*(1-P)
n = (1.44/0.04)^2 * 0.5 * 0.5
n = 324
So 324 medical files should be included in the sample.
b)
p = 15/90 = 0.16667
Margin of error, E = 0.04
The z value is 1.44 according to the 85% confidence level
Margin of error, E = z* sqrt (pq/n)
When all of this is in the formula and solve for n we get,
n = (z/E) ^2 *P*(1-P)
n = (1.44/0.04)^2 * 0.16667 * (1- 0.16667)
n = 180.0029
Minimum sample size = 180 (when rounded up).
So 180 medical files should be included in the sample.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.