Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Review Quiz: Quiz Chapter 10 core: 0.57 of 1 pt 10.2.39-P Provided below are sum

ID: 3183071 • Letter: R

Question

Review Quiz: Quiz Chapter 10 core: 0.57 of 1 pt 10.2.39-P Provided below are summary statistics for independent simple random samples from tw x1 10, s13 2.4, n13 1 13, s 2.2, n2 13 a. Two-tailed test, a *0.05 b., 95% confidence interval Next, compute the test statistic. t -3.322 (Round to three decimal places as needed.) Finally, determine the P-value. P s 0.0029 (Round to four decimal places as needed) What is the conclusion of the hypothesis test? Since the P-value is equal to or less than a reject Ho. b. The 95% confidence interval is from 4,864 to 1.136 (Round to three decimal places as needed.) Question is complete Tap on the red indicators to see incorrect answers MG-3451 JPG O Sear

Explanation / Answer

Solution:

We have to find P-value

We are given test statistic = t = -3.322

Degrees of freedom = n1 + n2 – 2 = 13 + 13 – 2 = 26 – 2 = 24

Level of significance = alpha = 0.05

Test is two tailed.

Type command in excel as below:

=TDIST(3.322,24,2)

And enter.

We get

P-value = 0.002854335

P-value = 0.0029 (rounded)

(If you finding it with t-table, then first find it for one tail and then multiply by 2 to get p-value for two tailed test.)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote