8.4.33) A department of education reported that in 2007, 64% of students enrolle
ID: 3183401 • Letter: 8
Question
8.4.33) A department of education reported that in 2007, 64% of students enrolled in college or a trade school within 12 months of graduating from high school. In 2013, a sample of 320 individuals who graduated from high school 12 months prior was selected. From this sample, 204 students were found to be enrolled in college or a trade school.
a. Construct a 95% confidence interval to estimate the actual proportion of students enrolled in college or a trade school within 12 months of graduating from high school in 2013. A 95% confidence interval to estimate the actual proportion has a lower limit of ___ and and an upper limit of ___ . (Round to three decimal places as needed.)
b. What is the margin of error for this sample?
8.4.31) Determine the margin of error for a confidence interval to estimate the population proportion for the following confidence levels with a sample proportion equal to 0.45 and n=129.
a. 90% b. 95% c. 97%
(Round to three decimal places as needed.)
a. The margin of error for a confidence interval to estimate the population proportion for the 90% confidence level is
b. The margin of error for a confidence interval to estimate the population proportion for the 95% confidence level is
c. The margin of error for a confidence interval to estimate the population proportion for the 97% confidence level is
Explanation / Answer
here p=204/320 =0.66375
hence std error =(p(!-p)/n)1/2 =0.0269
for 95% CI, z=1.96
hence Confidence interval =p -/+ z*std error =0.5848 ; 0.6902
8.4.31)a)as margin of error =z*std error
hence from above a) for 90% z=1.6449 ; margin of error =0.072
for 95% z=1.96 ; margin of errror =0.086
for 97%; z=2.17 ;margin of errror =0.095
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.