A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that eac
ID: 3183651 • Letter: A
Question
A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that each ornament costs the chain $2. Furthermore, assume that each ornament can be sold for a retail price of $8. If the ornaments are still on the shelves after Christmas, they cannot be sold. The probability distribution of consumer demand for these ornaments (in hundreds) during the upcoming Christmas season has been assessed by the market research specialists and is presented below. Finally, assume that the chain must purchase the ornaments in lots of 100 units.
Demand (in hundreds)
Probability
4
0.20
5
0.70
6
0.10
What is the optimal strategy for order quantity?
400
500
600
Both B and C.
Demand (in hundreds)
Probability
4
0.20
5
0.70
6
0.10
Explanation / Answer
Expected demand = 0.2*400 +0.7*500+0.1*600 = 80+350+60 = 490
If order quantity is 400,
Demand fulfilled = 400 ( Higher quantities will not be filled) Payoff = 400*( 8-2) = 2400
If order quantity is 500,
Average Demand fulfilled = 490 Payoff = 490*(6) - 10*2 = 2920
Going above 500 doesn't make sense because average demand is 490 only. Hence, answer is 500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.