3. $10,000 is invested in a college fund on a child\'s birthday. If the total co
ID: 3186452 • Letter: 3
Question
3. $10,000 is invested in a college fund on a child's birthday. If the total cost of college is $45,000, what interest rate, compounded annually, must the fund earn in order to be able to pay for college tuition on her 18th birthday (after 18 years)? 4, $20,000 is invested in an index fund earning 8% interest. After how long will the fund be worth $36,000, if interest is compounded monthly? What is the effective interest rate? a. fter how long will the fund be worth $36,000, if interest is compounded continuously? What is the effective interest rate? b. AExplanation / Answer
3. Here, principal, P = $ 10000, amount to be paid after 18 years, A = $ 45000 and time, t = 18 years.
Let the required rate = r% per annum
Now we have, A = P [1+r/100]^t
=> 45000 = 10000 [1+r/100]^18
=> 4.5 = (1+r/100)^18
=> (4.5)^1/18 = 1+r/100
=> 1+r/100 = 1.087 => r/100 = 1.087 - 1 = 0.087
=> r = 100×0.087 = 8.7
Thus required rate, r = 8.7%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.