Case Study: A family is considering a move form a mid-western city to a city in
ID: 3196889 • Letter: C
Question
Case Study: A family is considering a move form a mid-western city to a city in California. The 10 distribution of housing costs where the family currently lives is normal, with mean $105,000 and standard deviation $18,200. The distribution of housing costs in the California city is normal with mean $235,000 and standard deviation $30,400. The family's current house is valued at $110,000 .Q1: What percentage of houses in the family's current city cost less than theirs? Q2 What price house will the family need to buy to be in the same percentile (of housing costs) in the new city as they are in the current city?Explanation / Answer
1)
mean = 105000 , s = 18200
P(X < 110000)
z = ( x - mean) / s
= ( 110000 - 105000) / 18200
= 0.2747
P(X < 110000) = p(z < 0.2747) = 0.6082
Required perecentage = 60.82%
2)
to have the cost of new house within the same percentile as of current , we use the above calculated z value = 0.2747
mean = 235000 , s = 30400
z = ( x - mean) / s
0.2747 = (x - 235000)/ 30400
x = 31851.648
Hence, the new price should be $31851.648
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.