Prize Probability A sweepstakes posted the probabilities of winning each prize a
ID: 3197815 • Letter: P
Question
Prize Probability A sweepstakes posted the probabilities of winning each prize and the prize amounts as shown in the chart to the right. Suppose that one sweepstakes entry costs $1. Find the expected value $2,000,000 1 in 40.000,001 $200,0001 in 20,000,001 $20001 in 10,000.001 of the winnings for any individual entry. Then state how much you can expect to win or lose if you spend $165 in entries. The expected value of the winnings for any individual entry is S Round to the nearest cent as needed.)Explanation / Answer
Given: The expected return for the above given problem is the sum of product of each prize and its probability
=2,000,000*(1/40,000,001)+200,000(1/20,000,001)+2000(1/10,000,001) = $0.0602
Given if we spend $1 for the entry then the amount we win or lose is the difference between the expected winning amount and the spent amout = $0.0602-$1=-0.9398=-0.94 (approx)
Thus if we spend $1 in entry we lose $0.94.
Similarly when we spend $165, we loose $164.94
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.