Huffman Systems has forecas be 63,000 units per year at $38.50 per unit. The cos
ID: 3198755 • Letter: H
Question
Huffman Systems has forecas be 63,000 units per year at $38.50 per unit. The cost to produce each unit is expected to be 42% of the sales price. The new product will have an additional $494,000 fixed costs each year, and the manufacturing equipment will have an initial cost of $2,400,000 and will be depreciated over eight years on a straight line basis. The company has a tax rate of 40% What is the annual operating cash flow for the alarm systems if the projected sales and price per unit are constant of the next eight years? ted sales for its new home alarm systems toExplanation / Answer
Revenue = Number of units sold per year * Cost of one unit = 63,000 * $38.50 = 2425500$
Cost of producing units = 42% of the Revenue = 42/100 * 2425500 = 1018710$
Fixed Costs = $494000
Manufacturing equipment cost = ($2,400,000)/8 [ since the depreciation is linear] = $300,000
EBIT = Revenue - Cost of production - fixed costs - manufacturing equipment costs = $612,790
Amount of Tax = 40% of EBIT = 40/100 * 612790 = 245116
Net income = EBIT - Tax Amount = $367,674
Adding back the depreciation for annual operating cashflow = $367,674 + $300,000 = $667,674
Hence the final answer is $667,674
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.