You have access to medical records that identify women with cervical cancer, and
ID: 3199592 • Letter: Y
Question
You have access to medical records that identify women with cervical cancer, and you are conducting a case control study on the association between cervical cancer and smoking. From your records, you identify 173 women diagnosed with cervical cancer, and 348 women without cervical cancer. Through follow-up surveys, you find that 23% of women with cervical cancer had a smoking history. A total of 429 women in the study did not have a smoking history.
Part I: Calculate the odds ratio.
Part II: Interpret your results.
Explanation / Answer
(a) 40
a= 23% of 173 = 40
b+d = 429
b=173 - 40 =133
d = 429 - 133 = 296
c= 348- 296 = 52
odd ratio = (a*d)/(b*c) = (40*296)/(133*52) = 1.71
The odds are 1.71 times higher that a women with smoking history will get cervical cancer compared to a Non smoking Women.
--- Smokers Non-Smokers Total women diagnosed with cervical cancer(a) 40
(b) 133 (a+b) 173 women without cervical cancer (c) 52 (d) 296 (c+d) 348 Total (a+c) 92 (b+d) 429 521 (a+b+c+d)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.