Television A researcher wanted to determine the mean number of hours per week (S
ID: 3200083 • Letter: T
Question
Television A researcher wanted to determine the mean number of hours per week (Sunday through Saturday) the typical person watches television. Results from the Sullivan Statistics Survey indicate that s = 7.5 hours. (a) How many people are needed to estimate the number of hours people watch television per week within 2 hours with 95% confidence? (b) How many people are needed to estimate the number of hours people watch television per week within 1 hour with 95% confidence? (c) What effect does doubling the required accuracy have on the sample size? (d) How many people are needed to estimate the number of hours people watch television per week within 2 hours with 90% confidence? Compare this result to part (a). How does decreasing the level of confidence in the estimate affect sample size? Why is this reasonable?Explanation / Answer
s = 7.5
a.) E = 2
1 - = 0.95
= 0.05
/2 = 0.025
z/2 = 1.96
n = [z/2*s / E]2 = 54.02 ~ 54
b) E = 1
1 - = 0.95
= 0.05
/2 = 0.025
z/2 = 1.96
n = [z/2*s / E]2 = 216.09 ~ 216
c) Doubling the accuracy increases the sample size 4 times.
d)
E = 2
1 - = 0.90
= 0.1
/2 = 0.05
z/2 = 1.645
n = [z/2*s / E]2 = 38.05 ~ 38
Decreasing the level of confidence decreases the sample size and this is reasonable because you need more number of people to predict something about more accurately and vice versa.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.