a. For (samples of 75 homes/the 75 homes samples) the mean and standard deviatio
ID: 3200157 • Letter: A
Question
a. For (samples of 75 homes/the 75 homes samples) the mean and standard deviation of (the prices of the mobile homes/all possible sample mean prices) are...
b. ... the mean and standard deviation of (all possible sample mean prices/the prices of the mobile homes) are...
According to a recent publication, the mean price of new mobile homes is $69,000. Assume a standard deviation of $7000. Let x denote the mean price of a sample of new mobile homes. a. For samples of size 75, find the mean and standard deviation of x. Interpret your results in words. b. Repeat part (a) with n 150 v are and respectively. a. For the mean and standard deviation of (Round to the nearest cent as needed.) v are s and s respectively. b. For the mean and standard deviation of (Rounc the 150 mobile homes sampled, samples of 150 mobile homes,Explanation / Answer
Part a
Point estimate for mean for sampling distribution = µ = 69000
We are given population SD = = 7000
Estimate for Standard deviation for sampling distribution = / sqrt(n) where n is the sample size.
We are given sample size = n = 75
Estimate for standard deviation = 7000/sqrt(75) = 808.2903769
Answer:
For samples of 75 mobile homes, the mean and standard deviation of all possible sample mean prices are $69000 and $808.29 respectively.
Part b
Point estimate for mean for sampling distribution = µ = 69000
We are given population SD = = 7000
Estimate for Standard deviation for sampling distribution = / sqrt(n) where n is the sample size.
We are given sample size = n = 150
Estimate for standard deviation = 7000/sqrt(150) = 571.5476066
Answer:
For samples of 150 mobile homes, the mean and standard deviation of all possible sample mean prices are $69000 and $571.55 respectively.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.