Suppose that two graduating seniors, one a marketing major and one an accounting
ID: 3200843 • Letter: S
Question
Suppose that two graduating seniors, one a marketing major and one an accounting major, are comparing job offers. The accounting major has an offer for $45,000 per year, and the marketing student has an offer for $43,000 per year. Summary information about the distribution of offers follows: Accounting: mean = 46,000 standard deviation = 1400 Marketing: mean = 42, 500 standard deviation = 900 Then calculate the appropriate z scores. Round the answers to two decimal places. Accounting z score = 45.000 - 46.000/1400 = (so $45,000 is standard deviation below the mean) marketing z score = 43,000 - 42, 500/900 = Relative to the appropriate data sets, the marketing offer is actually more attractive than the accounting offer (although this may not offer mu Ch solace to the marketing major). Why is one of the z scores positive and the other one negative? Because the means are different. Because one of the values is greater than the mean and the other is less than the mean. Because the values being compared are different. Because the standard deviations are different.Explanation / Answer
fro accounting z score =(45000-46000)/1400 =-0.71
so 45000 is 0.71 standard deviation below the mean
marketing z score =(43000-42500)/900 =0.56
so 42500 is 0.56 standard deviation above the mean
beacuase one of the value is greater then the mean and the other is less then the mean
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.