Find the P-value for the following problem if the significance level = 0.02 Find
ID: 3202335 • Letter: F
Question
Find the P-value for the following problem if the significance level = 0.02
Find the confidence interval at 90%
Find the confidence interval at 95%
A physical therapist wanted to know whether the mean step pulse of men was less than the mean step pulse of Two sample T for Men vs Women women. She randomly selected 56 men and 78 women to participate in the study, Each subject was required to Mean step up and down a 6-inch platform. The pulse of each subject was then recorded. The following results were 112.7 obtained 78 118.8 98% CI for mu Men mu Women 55 0.85 T-Te est mu Men mu Women (vs T- 2.66 P 0.0044 DF 30 (a) State the null and alternative hypotheses. Which of the following is correct? B. H H1 -H2 H2 O C. H H. (b) Identify the P-value and state the researcher's conclusion if the level of significance was 0.02. What is the value? P-value StDev 11.8 14.7 SE Mean 1.6Explanation / Answer
Solution:-
t value = 2.66
p value = 0.004399
Since p value (0.004399) is less than significance level (0.02), so we have to reject the null hypothesis.
Confidence interval at 90% is given by:-
C.I = xbar + t apha/2 × S.E , t = 1.657
SE = sqrt[ (s12/n1) + (s22/n2) ]
S.E = 2.2927
C.I = - 6.1+ 1.657 × 2.2927
C.I = (-9.899, - 2.30)
95% confidence interval is given by:-
C.I = xbar + t apha/2 × S.E , t = 1.978
SE = sqrt[ (s12/n1) + (s22/n2) ]
S.E = 2.2927
C.I = - 6.1+ 1.978 × 2.2927
C.I = (-10.6349, - 1.565)
99% confidence interval is given by :-
C.I = xbar + t apha/2 × S.E , t = 2.614
SE = sqrt[ (s12/n1) + (s22/n2) ]
S.E = 2.2927
C.I = - 6.1+ 2.614 × 2.2927
C.I = (-12.0931, - 0.106882)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.