A nutritionist wants to determine how much time nationally people spend eating a
ID: 3202455 • Letter: A
Question
A nutritionist wants to determine how much time nationally people spend eating and drinking. Suppose for a random sample of 911 people age 15 or older, the mean amount of time spent eating or drinking per day is 1.08 hours with a standard deviation of 0.74 Determine and interpret a 95% confidence interval for the mean amount of time Americans age 15 or older spend eating and drinking each day drinking each day The nutritionist is 96% confident that the amount of time spent eating or drinking per day for any individual is between and hoursExplanation / Answer
here mean =1.08
and std deviation =0.74
sample size n=911
therefore std error =std deviation/(n)1/2 =0.0245
for 95% CI, from normal value table z =1.96
hence confidence interval =mean +/- z*std error
=1.08 +/- 1.96*0.0245
=1.0319 ; 1.1281
hence from 1.0319 to 1.1281
there is 95% probabilty that mean amount of time spent on eating and drinking will fall in above confidence interval.,
for 96% CI, z =2.0537
hence confidence interval like above 1.0296 ; 1.1304
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.