A company has three departments. We will look at the wrong production of a certa
ID: 3202683 • Letter: A
Question
A company has three departments. We will look at the wrong production of a certain type of item that now is manufactured in all of the departments. The three departments are A1, A2 and A3, and they account for respectively 10, 20 and 70% of the production of this item that we look at. Furthermore, it is stated that the error ratio of A1 is 1% error ratio in A2 is 0.5% and the error ratio of A3 is 0.1%.
a) Express the data by probabilities to find the probability that a random item of this kind is flawless.
b) Find the probability that an error produced item comes from A3.
Explanation / Answer
Here we have following information:
P(A1) = 0.10, P(A2) = 0.20, P(A3) = 0.70
Let E shows the error ratio. So
P(E|A1) = 0.01, P(E|A2) = 0.005, P(E|A3) = 0.001
(a)
By the total law of probability the probability that a random item of this kind has error is
P(E) = P(E|A1) P(A1) + P(E|A2) P(A2) + P(E|A3) P(A3) = 0.01 * 0.10 + 0.005 * 0.20 + 0.001 * 0.70 = 0.0027
By the complement rule the probability that a random item of this kind is flawles is
P(flawless) = 1 - P(E) = 1 - 0.0027 = 0.9973
(b)
The probability that an error produced item comes from A3, by the conditional probability is
P(A3|E) = [P(E|A3) P(A3) ] / P(E) = [0.001 * 0.70] / 0.0027 = 0.2593
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.