The University of Wisconsin employs 200 teaching assistants (TAs). If one-third
ID: 3203408 • Letter: T
Question
The University of Wisconsin employs 200 teaching assistants (TAs). If one-third of the TAs sign a petition calling for a collective bargaining election, an election will be held.
(a) A survey of 25 TAs indicates that 40% will sign the petition. What is the probability that a sample such as this could have occurred if one-third or fewer of the TAs in the population will sign such a petition?
(b) The university surveys 25 additional TAs, so they now have a survey of 50 TAs, which also indicates that 40% will sign the petition. What is the probability that a sample such as this could have occurred if one-third or fewer of the TAs in the population will sign such a petition?
Explanation / Answer
Since the sample that we are drawing from is a finite number = 200, we use a hyper geometric distirbution
We find the Z-value to approximate the given distribution in normal terms
Thus,
n = 25, N = 200, p = 1/3
Thus, mean = np = 25/3
SD = sqrt [ (200 - 25) * (25 * 1/3) * (2/3) / 199]
= 2.21
Thus,
z = 10 - 8.3333 / 2.21
= 0.7540
Thus, P(Z < 0.7540) = 0.7745
P ( Z > 0.7540) = 0.2254
b)
Similarly,
n = 50, N = 200, p = 1/3
Thus, mean = np = 50/3
SD = sqrt [ (200 - 50) * (50 * 1/3) * (2/3) / 199]
= 2.894
Thus,
z = 20 - 16.666 / 2.894
= 1.1518
Thus, P(Z < 1.1518) = 0.8753
P ( Z > 1.1518) = 0.1247
Hope this helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.