A diagnostic test for the presence of a virus yields a positive results 55% of t
ID: 3203507 • Letter: A
Question
A diagnostic test for the presence of a virus yields a positive results 55% of the time. It is known that the probability that a person in the general population of the town carries thevirus is very close to 0.50. We also know that the probability that a person carries the virusgiven that she/he has tested positive is 0.8.
-a- Find the probability that a randomly selected person tests positive and actually carries the virus.
-b- Findtheprobabilitythatarandomlyselectedpersontestsnegativeanddoesnotactuallycarry the virus.
-c- Find the probability that a person does not carry the virus given that she/he has testedpositive.
Explanation / Answer
here let probabilty of positive result =P(P)=0.55
probabilty of negative result =P(N) =1-P(P) =0.45
and probabilty of carrying virus =P(CV) =0.5=probabilty of not carrying virus P(NCV)
probability that a person carries the virusgiven that she/he has tested positive =P(CV|P) =0.8
probability that a person not carries the virusgiven that she/he has tested positive =P(NCV|P) =1-P(CV|P) =0.2
a) probability that a randomly selected person tests positive and actually carries the virus =P(P)*P(CV|P) =0.55*0.8 =0.44
b)as probabilty of not carrying virus =P(NCV) =0.5 =P(P)*P(NCV|P)+P(N)*P(NCV|N)
0.5 =0.5*0.2+P(N)*P(NCV|N)
P(N)*P(NCV|N) =0.5-0.1 =0.4
hence probabilitythatarandomlyselectedpersontestsnegativeanddoesnotactuallycarry the virus =0.4
c) probability that a person does not carry the virus given that she/he has testedpositive= P(NCV|P) =0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.