The following histogram represents a data set with a mean of 32 and a standard d
ID: 3203747 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
3) Yes we can approximate it through emprical rule as distribution is approximately normal.
as 27 and 37 are 2 std deviation away from mean, hence from empirical rule 99.45% of data will fall b/w them
4)std deviation is 0 in case where all the sample values are same. hence there is no variation.
example: like number of hours in a day= 24, as all day contain 24 hours, hence the std deviation will be 0 for hours in random days.
5)
a) total number of people in survey =39
b) total number of movies seen =107
c) average number of movies per person =107/39 =2.7436
d) it is quantitative and discrete.
e) it is ratio , as 0 has significant meaning in this
movies seen in a month(x) number of people(frequency(f(x))) xf(x) 0 4 0 1 3 3 2 10 20 3 7 21 4 12 48 5 3 15 total 39 107Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.