The shell of the snail Cepaea nemoralis can be yellow, pink, or brown. Suppose t
ID: 3204635 • Letter: T
Question
The shell of the snail Cepaea nemoralis can be yellow, pink, or brown. Suppose that a very large natural population of this species consists of 27% yellow, 39% pink, and 34% brown individuals. If you randomly sample 2 snails from this population, what is the probability that
(a) both are yellow?
(b) neither is yellow?
(c) one is yellow and one is not? [Hint: when taking a small sample from a very large population, sampling without replacement is essentially the same as sampling with replacement since removing a few individuals does not significantly alter the makeup of the population.]
(show full solution)
Explanation / Answer
Probability of yellow species P(Y) = 0.27
Probability of pink species P(P) = 0.39
Probability of brown species P(B) = 0.34
(A)
Required probability = P(Y)^2 = 0.27^2 = 0.0729
(B)
Probability of not yellow = 1-P(Y) = 1-0.27 = 0.73
Required probability = 0.73^2 = 0.5329
(C)
Required probability = P(Y) * (1-P(Y)) = 0.27*0.73 = 0.1971
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.