On May 23, 2013, Gallup reported that of the 1,005 people surveyed, 76% of U.S.
ID: 3204741 • Letter: O
Question
On May 23, 2013, Gallup reported that of the 1,005 people surveyed, 76% of U.S. workers believe that they will continue working past retirement age. The confidence level for this study was reported at 95% with a +-3% margin of error.
a. Determine the estimated proportion from the sample.
b. Determine the sample size
c. Identify CL and .
d. Calculate the error bound based on the information provided.
e. Compare the error bound in part d to the margin of error reported by Gallup. Explain any differences between the values.
f. Create a confidence interval for the results of this study.
g. A reporter is covering the release of this study for a local news station. How should she explain the confidence interval to her audience?
Explanation / Answer
a. Estimated proportion is 0.76
b. Sample size is n=1005
c. CL=95% and alpha=1-95/100=0.05
d. Margin of error=z*sqrt(p(1-p)/n)=1.96sqrt(0.76*0.24/1005)=0.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.