A medical test has been designed to detect the presence of a certain disease. Am
ID: 3205619 • Letter: A
Question
A medical test has been designed to detect the presence of a certain disease. Among people who have the disease, the probability that the disease will be detected by the test is 0.95. However, among those who do not have the disease, the probability that the test will detect the presence of the disease is 0.03. It is estimated that 3% of the population who take this test actually have the disease. (Round your answers to three decimal places.) (a) If the test administered to an individual is positive (the disease is detected), what is the probability that the person actually has the disease? (b) If the test administered to an individual is negative (the disease is not detected), what is the probability that the person actually does have the disease?
Explanation / Answer
The probability (Having disease and tested positive)(D and P)=0.03*0.95=0.0285
The probability (Having disease and tested negative)(D and N)=0.03*0.05=0.0015
The probability (Not having disease and tested positive)(NHD and P)=0.97*0.03=0.0291
The probability (Not having disease and tested negative)(NHD and N)=0.97*0.97=0.9409
a)
0.0285/0.0285+0.0291
0.0285/0.0576=0.4948=49.48%
b)
0.9409/0.0015+0.9409=0.9984=99.84%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.