A company that produces DVD drives has a 11% defective rate. Let X represent the
ID: 3205902 • Letter: A
Question
A company that produces DVD drives has a 11% defective rate. Let X represent the number of defectives in a random sample of 50 of their drives. a. What is the probability the sample will contain exactly 7 defective drives? Give your answer to four decimal places. b. What is the probability the sample will contain more than 7 defective drives? Give your answer to four decimal places. c. What is the probability the sample will contain less than 7 defective drives? Give your answer to four decimal places. d. What is the expected number of defective drives in the sample? Give your answer to two decimal places. e. What is the variance of the number of defective drives in the sample? Give your answer to four decimal places. f. What is the standard deviation of the number of defective drives in the sample? Give your answer to four decimal places. g. Each defective drive costs the company 13 dollars. What is the expected cost to the company for the defective drives in the samplExplanation / Answer
F.
Mean ( np ) =50 * 0.11 = 5.5
Standard Deviation ( npq )= 50*0.11*0.89 = 2.2125
Normal Distribution = Z= X- u / sd
g.
Each drive costs $13 => expected cost = Mean * 13$ = 5.5* 13 = 71.5$
h.
Each drive costs $13 => standard deviation = s.d * 13$ = 2.2125* 13 = 28.7625$
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.