An automobile insurance company divides customers into three categories, good ri
ID: 3207084 • Letter: A
Question
An automobile insurance company divides customers into three categories, good risks, medium risks, and poor risks. Assume that 70% of the customers are good risks, 20% are medium risks, and 10% are poor risks. Assume that during the course of a year, a good risk customer has probability 0.005 of filing an accident claim, a medium risk customer has probability 0.01, and a poor risk customer has probability 0.025. A customer is chosen at random. a. What is the probability that the customer is a good risk and has filed a claim? b. What is the probability that the customer has filed a claim? c. Given that the customer has filed a claim, what is the probability that the customer is a good risk?Explanation / Answer
P(G)=0.7, P(M)=0.2, P(P)=0.1
P(claim|the G)=0.005
P(claim| M)=0.01
P(claim | P)= 0.025
A. P(G and complaint)=0.005*0.7= 0.0035
B. P( claim)= 0.005*0.7+0.01*0.2+0.025*0.1
C. P(G| claim)= 0.0035/( 0.005*0.7+0.01*0.2+0.025*0.1)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.