A manufacturer of cell phones purchases batteries from a vendor. It is not uncom
ID: 3208036 • Letter: A
Question
A manufacturer of cell phones purchases batteries from a vendor. It is not uncommon to receive defective batteries from this vendor, thus whenever a shipment is received, a sample of batteries is inspected. For this month's shipment, a random sample of 280 batteries is selected and each battery is inspected. If the proportion of defective batteries sampled is more than 1.5%, the entire shipment will be returned to the vendor. What is the probability that this month's shipment will be returned if the true proportion of defective batteries is 4%?Explanation / Answer
n=280
p = .04
q=1-p=.96
Z = pcap-p/sqrt(pq/n)
= (.015-.04)/(sqrt(.04*.96/280))
= -2.134
P(Z>-2.134)
= 1-.018
= .982
So, there is 98.2 % chance of this return
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.