Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A researcher would like to conduct a test concerning the average weight of a com

ID: 3208187 • Letter: A

Question

A researcher would like to conduct a test concerning the average weight of a component part manufactured by the company. The contract the company has specifies that the averge weight of the component to be 300 grams. The hypotheses to be test are as follows:

H0: u=300

H1: u does not = 300

A simple random sample of 18 component parts was obtained and the weights were recorded. The sample results in grams were s=10 and xbar=294.1

a) compute the value of the test statistic for the test of interest

b) using your tables, report the critical value and thte value a for the lowest value of a ( greatest level of significance) at which you can report this test to be significant (a=______ and critical value = ________)

Explanation / Answer

t = ( xbar - µ)/(s/Ön)

= (294.1 -300)/(10/Ö18)

Answer: -2.503

a = 0.05 and critical value = 2.110

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote