A genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consiste
ID: 3208500 • Letter: A
Question
A genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consisted of 406 green peas and 163 yellow peas. Need A and B, please.
A genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consisted of 406 green peas and 163 yellow peas. a. Construct a 95% confidence interval to estimate of the percentage of yellow peas. bit was expected that 25% of the offspring peas would be yellow. Given that the percentage of offspring yellow peas is not 25%, do the results contradict expectations? a. Construct a 95% confidence interval. Express the percentages in decimal formExplanation / Answer
let p=proportion of yellow peas=163/(163+406)=0.2865
here n=569 and var(p)=p(1-p)/n=0.2865*(1-0.2865)/569=0.000359
SE(p)=sqrt(0.000359)=0.0189
(a)(1-alpha)*100% confidence interval for p=p± z(alpha/2)*SE(p)
95% confidence interval for p=p±z(0.05/2)*0.0189=0.2865±1.96*0.0189
=0.2865±0.037=(0.2495,0.3235)
(b) here let x=yellow peas and p=0.25
E(x)=np=0.25*569=142.25
V(x)=np(1-p)=569*0.25*(1-0.25)=106.69
SE(x)=sqrt(106.69)=10.33
we use z-test and z=(x-E(x))/SE(x)=(163-142.25)/10.33=2.0087
the two tailed critical z(0.05)=1.96 is less than 2.0087 so we conclude that % of yellow pea is not 25%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.